Další jednání Komise pro energetiku a životní prostředí v Lounech máme za sebou a přinášíme vám novinky, se kterými jdeme na příští Radu města.

Chceme vystavět nové polopodzemní nádoby na tříděný odpad

Nikdo nemáme rádi přetékající popelnice. Piráti v Lounech, kteří jsou součástí koalice Louny společně, v minulosti často tento stav v ulicích Loun kritizovali a teď, v rámci komise, jsme se dostali k tomu věci posunout k lepšímu. Ve vybraných lokalitách jsme podpořili vybudování polopodzemních nádob na tříděný odpad.

Podobné nádoby už známe z některých lokalit ve městě a oblíbené jsou i v okolních městech. Vypadají na povrchu podobně jako kontejner, vedou však do podzemí, kde mají další část, která výrazně zvyšuje jejich kapacitu z 1100 litrů u klasického kontejneru na několik tisíc litrů (například 3 tisíce litrů u skla nebo 5 tisíc litrů u papíru a plastu). Kontejner tak mezi svozy vůbec nepřeteče a když přece, tak aspoň výrazně později, což se odrazí v celkové čistotě města a jeho vzhledu. Tady je ilustrační obrázek, jak takový polopodzemní kontejner vypadá:

Kontejnery

Podle návrhu komise, který putuje na radu, by tak byly polopodzemní kontejnery vybudovány na 10 nových stanovištích. Nejdříve po jednom stanovišti v ulicích Kosmonautů, kpt. Nálepky, Rakovnická a Tyršovo náměstí, potom v ulicích Přemyslovců, V Oblouku, Školní a Prokopova a později se ještě znovu podíváme na stanoviště v ulici Pudlovská a v Zahradním městě. Na ty nejaktuálnější stanoviště se můžete podívat:

Stanoviště střední priorita
Stanoviště vysoká priorita

Doporučujeme zůstat u stávajícího zpoplatnění odpadů podle rezervované kapacity na nemovitost

Komise projednala možnost změnit způsob placení komunálního odpadu u nás ve městě. Nabízí se několik zákonných možností, jak poplatky za nakládání s odpady rozložit mezi občany, z nichž město Louny využívá systém platby za rezervovanou kapacitu pro danou nemovitost. Dalšími možnostmi jsou poplatek na hlavu, poplatek za skutečný objem odpadu z nemovitosti a poplatek za skutečnou hmotnost odpadu z nemovitosti. A právě poslední možnost byla komisi předložena k projednání.

Systém placení za skutečně vyprodaný odpad přináší určité výhody, například možnost oceňovat občany, kteří nakládají s odpady zodpovědně a snaží se objem komunálního odpadu minimalizovat poctivým tříděním. Na druhou stranu takový systém funguje dobře v případě, kdy do systému nezasahují naopak občané nezodpovědní, kteří chtějí ušetřit na úkor ostatních. Ti potom můžou místo třídění zvolit pohodlnější cestu naházet komunální odpad do tříděných popelnic a tím celý jejich obsah znehodnotit a změnit na odpad komunální, což ve výsledku způsobí pravý opak zamýšleného. Bohužel i tohle už některé lidi napadlo, a to dokonce v rámci současného systému. Mohou také ve větším vznikat černé skládky za městem. Obojí by přineslo městu místo úspor navýšení nákladů. Vznikla by také potřeba občanů si uzamykat popelnice nebo pro ně stavět uzamykatelné stání, protože motivace zbavit se vlastního odpadu v cizí nádobě by se zvýšila. Nevýhody jsou i na straně provozu systému a svozu odpadů.

Komise projednala všechna pro a proti a došla k názoru, že ne ve všech čtvrtích našeho města by došlo ke zlepšení situace po zavedení vážení odpadu. Přitom současný systém rezervace kapacity pro nemovitost funguje poměrně dobře a v třídění je naše město mezi těmi lepšími. Výsledné doporučení komise tedy je pokračovat v následujících letech v současném systému.

Dáváme zelenou dotovaným kompostérům pro občany

Vzhledem k vyhlášení Operačního programu pro životní prostředí 2021-2027 Ministerstva životního prostředí je možnost obyvatelům města pořídit kompostéry s dotací z Fondu soudržnosti Evropské unie. Zamýšlený typ je kvalitní konstrukce s pořizovací cenou cca 5000 Kč, z nichž 85 procent pokryje tato dotace. Město tak tato akce bude stát ve výsledku po odečtení dotace asi půl milionu korun, které se kvůli snížení svozu odpadů později rychle vrátí.

Kompostér je velmi užitečné a esteticky komformní zařízení, které umožní zbavit se posekané trávy, některých odpadů z kuchyně, listí, pilin, větviček, čistého papíru, a podobných rostlinných zbytků. Z živočišných snese mléčné výrobky. V kompostéru z toho všeho vznikne velmi kvalitní hnojivo, kterým lze hnojit veškeré záhony a zelené plochy a vracet tak živiny do půdy. Výsledkem jsou kvalitně hnojené záhony a výrazná úspora za odvoz a zpracování odpadů. Místo znehodnocení drahocených živin skládkováním nebo spalováním se využijí dále v přírodě. Kompostéry jsou tak výhodné pro všechny – pro občany, pro město i pro životní prostředí.

Kompost

Komise na základě uvedeného radě doporučila tento projekt nastartovat co nejrychleji, objednat v prvotním programu 700 ks kompostérů a rozdat je majitelům rodinných domů. V dalších fázích potom přijdou na řadu příspěvkové organizace města, zahrádkáři a bytové domy. Pokud se úspěšně těchto 700 kompostérů rozebere, v dalších letech budeme chtít akci zopakovat.

Tip komise: máte větší zahradu a jeden kompostér vám nestačí? Máte doma pár klidně starších a už nevzhledných přebytečných prkýnek nebo palet? Vlastní kompostér si vytvoříte s několika základními nástroji za dvě hodinky. Na internetu najdete mnoho návodů třeba i pro úplné začátečníky, jeden z nich je třeba zde: https://www.wikihow.cz/Jak-vyrobit-kompostér

Další tipy nebo otázky?

Zaujalo vás nějaké téma? Máte další tipy nebo otázky? Budeme rádi, když nám svůj postřeh pošlete přes níže uvedené kanály, případně můžete kontaktovat předsedu a místopředsedu komise Pavla Nadoleckého a Petra Felixe Šťastného.

 

Za komisi zpracoval

Pavel Nadolecki, předseda