ANO, SPD, PATRIOTI, ČSSD. CO VEDLO K TOMU, ŽE NÁM VLÁDNE STRAŠIDELNÁ KOALICE?

V Lounech běží ustavující zastupitelstvo. Končící starosta Pavel Janda nechal předsedání na nejstarší člence zastupitelstva – paní Bradáčové (SPD). Od ní s gustem přebírá Michal Pehr, (ex-KDU-ČSL, nyní PATRIOTI) pověření stanout v čele mandátové a volební komise. Brzy bude zvolen do Rady proruský a protidemokratický étos strašidelné koalice pod vedením nového starosty Milana Rychtaříka (ANO). Kdo je Milan Rychtařík? https://pi2.cz/rychta

❓ Jak jsme se sem dostali?! Krátce: Legitimizace extrémních názorů ve společnosti, neochota schopných a slušných lidí kandidovat z důvodů nedůvěry v sebe sama, osobní antipatie a ego. A teď podrobně, TLTR. ▶

První důvod je třeba hledat na začátku tisíciletí. Téměř před dvaceti lety, v roce 2003, byla lounská nemocnice převedena pod správu Ústeckého kraje, což vedlo ke zrušení některých lůžkových oddělení, která dělají nemocnici nemocnicí. V Lounech je částečně vžité, že za to může ODS, konkrétně Jan Kerner, bývalý starosta. Lounská ODS se to snaží při každé příležitosti dementovat, neúspěšně. Následujícího roku byla nemocnice privatizována na Nemocnici sv. Alžběty, s. r. o. V roce 2009 je Nemocnice Louny (sic!) akciovou společností a od roku 2016 je součástí společnosti AGEL a. s. Stav zdravotnictví v Lounech je pokaždé velkým tématem komunálních voleb. Ne jinak tomu bylo letos. Hned dvě strany slibovaly novou nemocnici – PATRIOTI a SPD, SPD chtěla referendum.

Nová nemocnice by stála mnohem víc než dvě a půl miliardy korun, bylo by totiž nutné najít zhruba 200 lidí (personál a jejich rodinné příslušníky), zajistit jim dostatečnou občanskou vybavenost ve městě a nabídnout jim domy nebo byty. Astronomická povaha takové investice a širokosáhlé dopady na městský rozpočet ovšem nikdy nezabrání tomu, aby se tím někdo ve volbách oháněl. Proč je referendum nesmysl, rozvádět nebudu (jasně, že by lidi řekli, že nemocnici chtějí). Bylo ovšem nutné uvést nemocnici jako základní předpoklad toho, proč se za ODS nesešikuje víc voličů, což ovlivňuje politickou reprezentaci v Lounech a dává laciné náboje všem ostatním, kteří se jimi mnohdy neštítí střílet. Více informací o nemocnici určitě poskytne třeba Bořek Zasadil, z pozice náměstka ministra zdravotnictví na toto téma jel do Loun besedovat Josef Pavlovic.

Kořeny současné situace s tímto základním vstupem pak musíme hledat už v komunálních volbách v roce 2014. Tehdy se hnutí ANO pod vedením Tomáše Šindeláře dostalo zdarma téměř k volebnímu vítězství. ČSSD překonalo hnutí Andreje Babiše jen o vlásek. Samozřejmě, že úspěch hnutí ANO v Lounech byl automatický a navázaný na výkon svého předsedy na celostátní úrovni – hnutí se etablovalo jako protestní a nahradilo padlou vládu Nečase a Kalouska.

V programu měli tehdy neznámí Babišovci novomanželské půjčky, chlubili se charitativními sbírkami, které neuměli doložit, když s tím byli konfrontováni. A spolu s ČSSD skončili v opozici. Byl takzvaně „obejit vítěz voleb“. Lídr Šindelář byl na pozici nejviditelnějšího lounského „aňáka“ vystřídán Milanem Rychtaříkem. Při sestavování Rady města hlasovala také opozice pro osobu historika PhDr. Michala Pehra, PhD. (tehdy KOALICE PRO LOUNY). Dokonce byl navržen komunisty. Jeho přítomnost v Radě ovšem byla i koaliční shodou – bez ohledu na to, že ho tam RSDr. Rybák (KSČM) a spol nominovali především pro to, aby tam měli „svého koně“. O čtyři roky později se podobná situace opakovala znovu. Pro Pehra už ale nikdo ruku nezvedl. Zpět do roku 2014.

Do zastupitelstva se nedostali Soukromníci Jaromíra Suchana, kteří prosluli hlavně programovým bodem, že nedovolí stavbu mešity v Lounech (bez ohledu na to, že to nikdo nenavrhoval). Letos byl zvolen zastupitelem za SPD. ANO opustil nový zastupitel Ondřej Soukup, dnes KDU-ČSL, a přidal se k většině, která zvolila starostou Radovana Šabatu (Unie pro sport a zdraví). Pavel Csonka, dlouholetý lídr ČSSD, na zastupitelstvu vystoupil s tím, že byl Ondřej Soukup „nakoupen“ za funkce (žádnou funkci nedostal) a že je koalice podvodem na voliče, protože byli obejiti první a druhý na pásce. Koalici jistilo sdružení VOLBA PRO MĚSTO LOUNY, které fakticky řídil Jan Čáka (dnes PATRIOTI) a Filip Netolický, ale zvoleni byli Jan Čermák (dříve ČSSD, místostarosta), ředitel gymnázia Milan Rieger (radní) a ředitelka Domova pro seniory U Pramene Jana Černá (dnes PRO LEPŠÍ LOUNY, zastupitelka tehdy i nyní). Za Koalici pro Louny byl hlavní postavou výše zmíněný Michal Pehr. Už tehdy slul jako někdo, kdo může být jen obtížně „jazýčkem na vahách“, neboť si klade příliš velké požadavky na svou loajalitu. Ale o tom později.

Čtyřleté období mezi 2014 a 2018 bylo poznamenáno několika přešlapy vedení města, z nichž nejkřiklavější byla anabáze ohledně ředitelky MŠ Fügnerova, která byla neprávem odvolána z funkce. To bylo později anulováno a město jí tedy muselo uhradit ušlý plat, což se vyšplhalo do řádu milionů. V opozičních lavicích si ANO a ČSSD rozumělo s KSČM. Do řad Babišova hnutí se připojil Vlastimil Roflík (dříve Zelení v Brandýse nad Labem, později ANO v Lounech, dnes LOUNŠTÍ PATRIOTI). Ten založil facebookový portál MOJE LOUNY, kde informuje obyvatelstvo o různých aktualitách a v předvolebních dobách podporuje svoje politické ambice.

Do voleb 2018 už šel Vlastimil Roflík ve velkém stylu s osmitisícovými MOJE LOUNY v zádech. K tomu si vytvořil množství štvavých stránek a profilů, jeden z nich dokonce vyšetřovala policie. Vstříc k volbám před čtyřmi lety se lounská TOP 09 transformovala do PRO LEPŠÍ LOUNY a Koalice Pro Louny do LOUNY SPOLU, která sestávala ze Zelených, KDU-ČSL, nezávislých a skupiny kolem Bořka Zasadila. ODS v Lounech už v druhých po sobě jdoucích volbách sázela na lídra Jana Vaice, bývalý starosta Kerner byl stále příliš „pošpiněn likvidací nemocnice“. No a letos už kandidoval Kerner na starostu. Zřejmě pod vidinou růstu preferencí ODS kvůli SPOLU po Sněmovních volbách. To byla velká strategická chyba a ztráta pro ODS.

Volby vyhrálo ANO, na druhém místě skončily LOUNY SPOLU. Na chvostu skončila VOLBA PRO MĚSTO ve svém posledním tažení a nově vzniklá SPD. Jedinou zastupitelkou hnutí se stala oční lékařka Bradáčová (letos obhájila) s heslem „zařídíme nemocnici“, což podle tehdejšího hybatele dění kolem SPD Stanislava Vinše vůbec nebylo z jejich hlavy, ale přidělené z centrály SPD. Zmíněná VOLBA PRO MĚSTO se do zastupitelstva dostala ve složení Martin Rejha a Filip Netolický, který brzy na své místo rezignoval z rodinných důvodů a na radnici se KONEČNĚ dostal Jan Čáka.

Jan Čáka se bezprostředně po volbách rozhodl VPM transformovat do Pirátů kvůli síle značky. Nebyl ale k Pirátům přijat. Připojil se k Trikolóře a později spolu s dalšími vytvořil PATRIOTY. Sběr čelních PATRIOTŮ probíhal velmi zajímavě.

Michal Pehr se po obrovském úspěchu LOUNY SPOLU, kde lídroval části za KDU-ČSL, utrhl ze řetězu. Přestože nebyl lídrem kandidátky LS, trval na tom, že se musí stát starostou. Pro placenou funkci byl ochoten udělat cokoliv, například vstoupit do koalice s KSČM a SPD. Tím zablokoval vyjednávací tým LOUNY SPOLU a v podstatě se s Patrikem Racetym (rovněž KDU-ČSL, letos nekandidoval) odtrhl od LOUNY SPOLU a vylil na hlavy voličů sdružení kýbl ledu. Patrik Racety vstoupil později do klubu ODS a Michal Pehr byl ve své činnosti osamocen. Zničil úspěšné sdružení LOUNY SPOLU a dal alibi LEPŠÍM LOUNŮM a ODS ke vstupu do koalice bývalých protivníků, kterou doplnila oslabená UNIE PRO SPORT A ZDRAVÍ bývalého starosty Šabaty. V Lounech tak vznikla nová Rada, kde mělo vítězné ANO neuvolněného 2. místostarostu Milana Rychtaříka, jemuž kryl záda další současný PATRIOT Vlastimil Roflík a kde zasedli také dva bývalí starostové coby radní. K tomu se po menší odbočce hned vrátím.

Základy pro hnutí takového odporu vůči PRO LEPŠÍ LOUNY se starostou Jandou najdeme v tom, že starostu mnozí obviňují z arogantního chování a jednání či z přehlížení skutečných problémů. Pro nás bylo a je černou vlajkovou lodí takového přístupu předjednávání Piazzetty a její následný stav. Opakovaně jsme kritizovali menší než vhodnou transparentnost(*pozn. na konci) města a limity zveřejňovaných smluv či veřejná výběrová řízení. Pavel Janda nastavil komunikaci jinak než jeho předchůdci a určitě se snažil s lidmi mluvit a informovat je, finální dojem po jeho čtyřletém působení ovšem není stoprocentní. Pokud svého protivníka PATRIOTI označili za arogantního, otázka by zněla, jak pohlížejí sami na sebe. Každopádně z toho plyne ponaučení, že starosta svou práci dělá pro všechny, ne jen pro bublinu lajkovačů.

Vlastimil Roflík (PATRIOTI, dříve ANO) si léta cílevědomě budoval mediální pozici v Lounech. Navzdory různým kontroverzím ohledně financí a dotací, které letos také odhalovala skupina „STOP LOUNSKÝM PATRIOTŮM“, mohl využívat celé funkční období svou pozici insidera na radnici a předsedy poměrně neúspěšné komise pro Lounské Vábení. Do zastupitelstva se ale letos nedostal, přeskočil jej i 1. náhradník uskupení Martin Rejha (dříve VPM, dnes PATRIOTI), který vydal v Lounském Zpravodaji, propagační hlásné troubě PATRIOTŮ, článek odsuzující politické převlékání kabátů.
PATRIOTI přitom svoje čelo sestavili ze 3 různých uskupení z minulého volebního období. Složili svůj tým ze čtyř zastupitelů (ANO, VPM, VPM, KDU-ČSL) a i s masivní outdoorovou kampaní a s tvrzením, že jsou „noví“, obhájili jen dva mandáty Jana Čáky a Michala Pehra.

Pavel Csonka a ČSSD v roce 2018 vsadili na bulvár a nechutnou skandalizaci oponentů před volbami. Letos se zaměřili na brambory. Klesli na své historické minimum, ANO, LEPŠÍ LOUNY a SPD získaly historické maximum. Poprvé ze zastupitelstva vypadla KSČM, nedostalo se ani o Michala Pehra očištěné KDU-ČSL pod vedením Ondřeje Soukupa. Sdružení LOUNY SPOLU se před volbami definitivně rozložilo a na jeho místě vzniklo LOUNY SPOLEČNĚ s Piráty, Zelenými a Nezávislými. Zisk LS byl jen zhruba 6,5 %. Velkou roli v tomhle výsledku hraje, že nebyla dostatečně a jmény podloženě reprezentována témata, která dříve pokrýval lídr LOUNY SPOLU Jan Žalud. Ten svou neúčastí v těchto volbách spustil kaskádu, kdy slušní, schopní a pracovití lidé, kteří to s městem myslí dobře, nenašli dostatek motivace a sil, aby do toho šli a zkusili zabránit hrozící koalici ANO, SPD a PATRIOTŮ, která již před volbami hrozila – a nyní se stala realitou. V případě, že by se tato chyba nestala, LS by bezpochyby měly alespoň 3 zastupitele, ANO o 1 méně. A tím by se celá povolební matematika úplně změnila.

Současná povolební matematika ale hovoří jasně. ODS a PRO LEPŠÍ LOUNY okamžitě, jako vždy, vytvořily společný vyjednávací blok (9 zastupitelů) s cílem vytvořit „demokratickou koalici“. K tomuto bloku se později připojily LOUNY SPOLEČNĚ (11 zastupitelů) (Pir+Z+Nez). Jednání s Unií pro sport a zdraví byla složitá a jevila známky vnitřní nerozhodnosti a nejednoty Unie. Hlavní silou pro „demoblok“ byl Radovan Šabata. Sociální demokraté, stále pod vedením Pavla Csonky, někdejšího „lídra opozice“, se schůzek „demobloku“ účastnili také, nikdy neprojevili žádný názor v žádné věci, slušně poděkovali za nabídky, které „považují za ležící na stole“ a s díky odešli. Později vytvořili blok s ANO (10 zastupitelů). Během vyjednávání se vyjasnila i největší programová neshoda „Demobloku“ – ODS ustoupila ze záměru zničit zbytky městského bytového fondu. Pavel Csonka ovšem oživil hlavní mantru „nechceme obcházet vítěze voleb“ – sám s tím má zkušenosti. Pochopitelné. Ovšem volby nemají vítěze jiného než toho, kdo sestaví koalici. Pokud by nacisté získali 49 % a mišmaš patnácti demokratických stran dostal 51 %, asi by logika velela k určitému a legitimnímu postupu.

Oba bloky bylo nutné doplnit. „Demoblok“ narostl o Unii (-> 14 hlasů) a blok ANO a ČSSD si tedy pochopitelně „musel“ vystačit s SPD a PATRIOTY (-> 15 hlasů). A to dělá v devětadvacetičlenném zastupitelstvu většinu.

Demoblok byl postaven téměř rovným zastoupením v Radě (2, 2, 2, 2, 1 pro LS – tím by se musely spojit alespoň 3 strany, aby byla většina), blok s ANO v čele počítal s tím, že ANO zabere z Rady až takovou část, že zasednout tam jako jiná strana by bylo těžko stravitelné – s minimální nadějí, že něco, co se ANO nebude líbit, bude realizováno. Čtyřem radním za ANO stačí jeden symbiotický radní za PATRIOTY nebo ČSSD a mohou si dělat, co chtějí. A přesně tak to nakonec dopadlo.

ANO se během vyjednávání snažilo vytvořit ještě jinou koalici s tímto nastavením. Lákaly do ní Unii, Louny Společně, ČSSD a PATRIOTY. Za LOUNY SPOLEČNĚ jsme absolvovali několik vyjednávání s ANO i s ostatními subjekty této koalice, jednou jsme se sešli i s PATRIOTY. Bylo zjevné, že propojení ANO a PATRIOTŮ je mnohem užší, než jak se budoucí starosta Milan Rychtařík tváří. 4 ANO + 1 PATRIOT v Radě by znamenalo, že Milan Rychtařík a Jan Čáka ovládají město. Rada bude nakonec sedmičlenná. 3 ANO, (oba) 2 ČSSD, 1 SPD a 1 PATRIOTI.

LOUNY SPOLEČNĚ při tomto jediném trilaterálním jednání, jehož se PATRIOTI pod dozorem Milana Rychtaříka zúčastnili, předložily pro PATRIOTY nepřijatelné, přitom logické požadavky. Požadavky byly:
– Michal Pehr rezignuje ze zastupitelstva, nezasedne v Radě, na jeho místo přijde Martin Rejha. Důvod je zřejmý, Michalovi Pehrovi nelze věřit (historie LOUNY SPOLU, apod.), Martinovi Rejhovi ano.
– PATRIOTI oznámí, kdy realizují svoje nerealizovatelné body, nebo se okamžitě přiznají a omluví veřejnosti, že jí bezostyšně lhali.
– PATRIOTI vysvětlí veřejnosti, jaký kamerový systém hodlají v Lounech zařídit (ne, že by to prošlo přes Piráty (LS)) a jak to mysleli s tou „eliminací bezdomovců“.

PATRIOTI nesplnili požadavky a zdánlivě byli z koalice vyloučeni. Milan Rychtařík o účast Pirátů a Zelených v Radě na oko hodně stál. Jenže v Zastupitelstvu by stále koalice o 15 členech spoléhala na PATRIOTY a nejspíš i na SPD. Kdykoliv by bylo možné LS za Patrioty vyměnit. Autoritativní a sebestředné způsoby vedení vyjednávání Milanem Rychtaříkem jsme považovali za nevhodné a přestože jsme si byli vědomi, že končící koalice má nějaké máslo na hlavě, nebyli jsme ochotni dělat takovéto koalici, kde nebudeme moci nic ovlivnit a budeme odkázáni na libovůli ANO, fíkový list.

Program PATRIOTŮ jde proti zdravému rozumu. Zklamáni ze svých volebních výsledků by ale měli o to větší motivaci je prosazovat z tiché podpory mimo Radu nebo z Rady v kooperaci s ANO. MHD zdarma a ZÁROVEŇ stavba nové nemocnice by znamenaly ekonomické zmrzačení města. Milan Rychtařík tak jako starosta bude mít absolutní moc v Radě – ze strany ČSSD a PATRIOTŮ má v podstatě dělitelných 4+x + 4+x hlasů pro cokoliv, co bude potřeba. Ovšem v zastupitelstvu je patnáctičlenná koalice naprosto vrtkavá, obzvlášť, když záleží na jednom člověku. Tím „jedním“ člověkem je každý z nich, ovšem historie potvrdila, kdo bývá tím „jedním“ nejčastěji. Michal Pehr (KDU-ČSL -> KOALICE PRO LOUNY -> LOUNY SPOLU -> KDU-ČSL -> PATRIOTI).

LOUNY SPOLEČNĚ odešly od jednacího stolu s ANO kvůli personálnímu propletení ANO a PATRIOTŮ, kvůli nestabilitě takové koalice, kvůli tomu, že zvolení zastupitelé Iva Hluštíková (ZELENÍ) a David Vincík (PIRÁTI) nelpí na funkcích, ale zachovávají si morální integritu a nebudou hračkou nebo objektem v něčích rukou. Programová shoda LS se stranami jako je ČSSD, PATRIOTI nebo ANO je daná tím, že dosavadní řešení, která dlouhodobě prosazují Zelení a Piráti v Lounech, se stala mainstreamem i pro subjekty, které jimi dosud pohrdaly (důraz na životní prostředí, energetická soběstačnost, participativní rozpočet). Tyto subjekty se je teď snaží také nabídnout jako řešení současných krizí či nalákání liberálních voličů, aniž by o to skutečně stály. Ještě před čtyřmi lety byla pro tyto strany komunitní energetika fujtajblem, za který je třeba někomu nadávat do komunistů. To, že zdánlivě chtějí to samé v programu tak neznamená, že s nimi máme myšlenkovou shodu. Kdyby ANO vedl v Lounech mrtvý kůň bez hlavy, vyhrálo by ANO volby. Kdyby byly problémem energie, řeší se energie, i když by před několika lety na takové řešení sociální demokraté, ANO ani PATRIOTI nikdy nekývli. Inu, politika.

LOUNY SPOLEČNĚ spolu s občany budou tuto koalici, která je stavem „z louže do bláta s jedovatými bodáky“, pečlivě a bedlivě hlídat. LS budou prosazovat z pozice konstruktivní opozice věci dobré pro Louny, ať už je navrhuje kdokoliv, aniž by někomu musely dělat stafáž. LS si nedělají iluze – jde o politiku, žádná možnost není úplně ideální. Čistota je nedosažitelná. Ale dá se docela dobře identifikovat dno.

Současná koalice ANO, SPD, PATRIOTI a ČSSD nemá důvěru uskupení LOUNY SPOLEČNĚ. A neměla by mít ani důvěru veřejnosti. Jak říkal Karel Kryl – politikům se nevěří, politici se kontrolují. Lidé, o jejichž skutečných plánech vůbec nic nevíme (nebo naopak moc dobře víme, o co jim jde), budou spravovat naše město. Mají teď v rukou Radniční zpravodaj (ať už zachovají zLoun, nebo ne), Lounský Zpravodaj a Roflíkovy MOJE LOUNY. Jejich informační mašinérie bude nezměrná. Je naší povinností jim vytvořit konkurenci a je opravdu nesmírně důležité, abychom se všichni pokusili více vnímat problémy a dění ve městě, nebáli se dát svou kůži na trh, i když si myslíme, že nemůžeme pomoci úplně stoprocentně. Ti, kteří nemusí mít úplně čisté úmysly, o něčem takovém neuvažují – prostě do toho jdou.

A pak to tak dopadá, že naše město budou řídit lidé, kteří fandí Rusku, vysmívají se demokracii, překrucují fakta a o jejich kompetencích, jsou-li, nikdo nic neví.

Uděláme vše pro to, aby to byla co nejkratší epizoda v životě města, a abychom minimalizovali možné škody.

*pozn. na konci: Co jsme dál dlouhodobě a léta kritizovali v rámci Pirátů, Louny Spolu a Louny Společně bylo: Kumulace funkcí radního Michala Kučery, zvláštní vztahy na pozadí propagace města (PRodukujeme).